GELENEKSEL KETE GECESİ FEVZİ ÇAMLI ANISINA

Admin 31 Aralık 2014 Bizden Haberler
kete gecemiz
GELENEKSEL KETE GECESİ FEVZİ ÇAMLI ANISINA

BAŞKENT'TEKİ SARIKAMIŞLILAR, "KETE GECESİ"NDE BİR ARAYLA GELDİ

Geceye katılan Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy, Sarıkamış sevdalısı olduğunu belirterek,

"Sarıkamış'tan, beyaz dünyadan, şehitler diyarından, soğuk sudan, acı sudan, sarıçam ormanlarından size selam getirdim." dedi.

KAI Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım da, Sarıkamış karının önemine vurgu yaparak, "Sarıkamış’a Allah her şeyi vermiş kıymetini bilelim. Bir “İnci” olan Sarıkamış,Alpler’den önce gelmekte. Dünyada kristal özelliği taşıyan iki tane kar var. Birisi Alpler’de diğeri Sarıkamış'ta. Şöyle güneş ve birazcık ışık vurduğunda kristal gibi parlayan bir kar var Sarıkamış'ta. Bunun kıymetini bilmek zorundayız." diye konuştu.

EVİN GÖKTAŞ

 

Ankara’da; Kars, Ardahan ve Iğdır (KAI) Federasyonu ile birlikte faaliyetlerini sürdüren Sarıkamış Tanıtma ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği geleneksel "KETE GECESİ", önceki yıllara göre son derece görkemli geçti.

Varlık Mahallesi'ndeki Karayolları Atölye Bölge Müdürlüğü tesislerinde düzenlenen geceye yoğun

katılım oldu.

Geçen Ağustos ayında kaybettiğimiz Avukat Fevzi Çamlı'nın anısına düzenlenen gecede, Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy ve KAI Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım ve Dernek Başkanı Çetin Özba'nın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, Mehmet Çamlı, Murat Çamlı, Ankara Barosu Avukatları, Keçiören Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Değirmenci, işadamları Erdem Ekinci, Erhan Cengiz, İsmail Yurdadön, Zekeriye Deniz, Cabbar Alankuş, Nuri Deniz, Rahime Aşgar, Halis Bayın, Selami Sağlık, Ali Şengül, MecitBeşkaya, Nevin Yıldız, İş Adamı Murat Karakelle,İsmail Deniz ve çok sayıda Sarıkamışlı hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra merhum Fevzi Çamlı ile ilgili Akın Özba tarafından hazırlanan

slayt filmi gösterildi. Gösterimin ardından Fevzi Çamlı'nın sevdiği bir şiir okundu.

Dernek Başkanı Çetin Özba ve Mehmet Çamlı günün anlam ve önemine belirten bir konuşma yaptı.

Özba, bu yıl düzenlenen gecenin Sarıkamış’ın tanıtılması adına çok emeği geçen Fevzi Çamlı anısına

düzenlendiğini hatırlatarak, "Derneğimizin çalışmaları hakkında sizleri bilgilendirmek amacı ile Web

sitemizi hizmete açtık. Bundan dolayı dernek olarak çok mutlu ve onurluyuz. Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen yönetim kurulu üyelerimize ayrıca federasyonumuzungenel başkanına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde kutlayacağımız yeni yıla da sağlıkla girmeniz temennisi ile iyi eğlenceler diliyorum.” dedi.

Çamlı da, bu gecenin abisi Fevzi Çamlı anısına düzenlenmiş olmasından dolayı ailece mutlu olduklarını

söyleyerek, "İçimiz buruk ve üzgünüz. Ancak sizleri görünce bu burukluğumuz ve üzüntümüz biraz olsun hafifledi. İnşallah Sarıkamış Derneği bundan sonra büyür ve daha görkemli geceler düzenler. 2015 yılının herkese mutluluk getirmesini diliyorum." diye konuştu.

Davetlilere zengin bir mönü ikram edilirken, gecenin sunuculuğunu yapan Dernek Genel Sekreteri Kazım Akbulak, konuşma yapması için Sarıkamış Belediye Başkanı Toksoy'u kürsüye davet etti.

TOKSOY: SARIKAMIŞ SEVDALISIYIM

Geceye eşi ile birlikte katılan Başkan Toksoy, konuşmasında "Sarıkamış sevdalısı" olduğunu

vurgulayarak, Dernek Başkanı Çetin Özba ve yönetiminin nazik davetinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Toksoy, şöyle devam etti:

"Sarıkamış'tan, beyaz dünyadan, şehitler diyarından, soğuk sudan, acı sudan, Sarı çam ormanlarından

size selam getirdim. Hemşerilerimizden selam getirdim. Tabii hepimiz hemşeriyiz, ama bizler orada

yaşayan hemşeriler olarak onların selam ve saygılarını getirdim. 17 Sarıkamış'ta görev yaptım. Son iki

dönem belediye başkanlığına aday adayı oldum, ama nasip olmadı. Sarıkamış'tan 2 bin kilometre uzaklara gittim. Orada görev yaptım, ama Sarıkamış'ı unutamadım. Sarıkamış'ı kalbimden silemedim. Sarıkamış'a geri dönmek için çeşitli yollar aradım. Oralarda Mutlu olamadım. Ankara'ya gelince mutluluğu yakaladım. Neden yakaladım? Çünkü Sarıkamış'ın yolu Ankara'dan geçiyordu da ondan. Onun için burada bulunmaktan mutlu oldum. Ankara Anadolu kokuyor. Sizler varsınız, hemşerilerim var. Sizleri gördükçe mutlu oldum. Ama gönlüm Sarıkamış'ta. Sarıkamış'a üst düzeyde hizmet edemediğim için hep içimde burukluk kaldı. Eksiklerini, sorunlarını biliyordum, çözümlerini de biliyordum. Allah nasip etti bu dönem Sarıkamış'a belediye başkanı oldum. Sizlerin gücü ve desteği ile dualarınızla bunu başardım. Hem sosyal medyada, hem orada bulunan tanıdıklarınızı arayarak bana büyük destek verdiniz. Allah hepinizden razı olsun. Şimdi ben de sizlerin bu destek ve beklentilerinize İnşallah cevap vermeye çalışıyorum.”

SARIKAMIŞ DOĞUNUN İNCİSİ

Başkan Köksal Toksoy, Sarıkamış'ın "doğunun incisi" olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sarıkamış'ın oldukça potansiyeli yüksek. Burada Sarıkamış'a yatırım yapmış değerli iş adamlarımız var. İlk yatırımı Çamlı Ailesi yaptı turizm merkezine. Rahmetli Fevzi Abimizi tanıdım. Çok sık

birlikteliklerimiz oldu. Sarıkamış'a yatırım yaptığı zaman ben belediyenin İmar Müdürü idim. Allah razı

olsun. Çünkü yaptığı yatırımlarla Sarıkamış'ın önünü açtılar. Son zamanlarda yine sık sık birlikte

oluyorduk. Hâlâ inanamıyoruz öldüğüne. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın, mekânı cennet olsun. Sarıkamış'ın potansiyelini anlatmakla bitmez. Sizlerin desteği ile İnşallah Sarıkamış'ın önü daha da açılacak."

HÜKÛMETİMİZİN CİDDİ YATIRIMLARI VAR

Sarıkamış'a hükûmetin ve devletin ciddi yatırımlar yaptığını hatırlatarak, "Özellikle şehitlerimizle

ilgili çok büyük yatırımlar yapılıyor. Dağlarda bulunan bütün şehitliklerimiz yenilendi. Soğanlı, Divik

Yayla, Tek Çam, Çakır Baba, Bardız Yaylası ve Allahuekber Dağı'ndaki şehitlikler çevre düzenlemeleri

ile birlikte yenilendi." ifadesini kullandı.

Çatak, Kızılçubuk- Sarıkamış yürüyüş yolu dâhil 20 kilometrelik yolların özel olarak genişletildiğini anlatan Toksoy, Kızılçubuk - Sarıkamış arasında bulunan 8 kilometrelik yürüyüş yolunda beton üzerine özel kaplama yapıldığını bildirdi.

Toksoy, şu anda tören alanı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydederken, "100 bin kişilik çok güzel bir tören alanı yapılıyor Sarıkamış'a. Allah bize Sarıkamış Harekâtı'nın 100. yıl kutlamalarını nasip etti. 100. yılda Sarıkamış'ta belediye başkanı olmanın mutluluk ve gururunu yaşıyorum. İnşallah biz de buna layık olacağız." dedi.

TOKİ 308 KONUTLUK İNŞAAT BAŞLATACAK

Bunun yanında Sarıkamış'a büyük bir sosyal tesis yapıldığını bildiren Toksoy, hizmetleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

"İçerisinde sergi salonları, müze, çok amaçlı kongre salonu var. Ayrıca 99. metrelik dev bir şehitler anıtı yapılıyor. Turizmde bu sene büyük bir yatırım gerçekleştirildi. Kayak pistleri ile ilgili onarım ve bakım çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında uluslararası çok güzel bir kızak pisti yapıldı. Bunun yanında çok daha başka yatırımlarımız bulunuyor. Yine çok güzel bir spor kompleksi inşa edildi. Birinci, ikinci ve üçüncü lig takımlarını İnşallah Sarıkamış'ta ağırlayacağız. Sarıkamış biliyorsunuz sportif anlamda da çok büyük bir potansiyele sahip. Yüksek atlama ile ilgili de uygun yapıya sahip bulunuyor. Yükseklik atntrenmanıyapılabilecek ideal bir irtifaya sahip bulunuyor Sarıkamış."

Başkan Köksal Toksoy, gençlik merkezinin yanı sıra TOKİ tarafından 308 konutluk inşaat yapılacağını bildirdi.

İki hafta önce Sarıkamış’a gelen TOKİ Başkanı ile konuştuğunu ve talep olması halinde bu sayının artırılabileceğini anlatan Toksoy, şunları aktardı:

"TOKİ Başkanı onay verdiler. Buradan onun da müjdesini vereyim. İsteyenler varsa TOKİ konutları için belediyemize müracaat edebilirsiniz. Bu da bilginiz dâhilinde olsun. Sarıkamış'ın alt yapısını, kanalizasyonunu tamamlayacağız İnşallah. Sarıkamış'a geldiğinizde derlenmiş, toparlanmış  bir ilçe olarak İnşallah misafir edeceğiz."

SARIKAMIŞ'I DOĞUNUN ÇANAKKELE'Sİ YAPACAĞIZ

Başkan Toksoy, "Buradan hepinize sesleniyorum: 2-3-4 Ocak'ta Sarıkamış'ta şehitleri anma programı yapacağız. 4 Ocak'ta 8 kilometrelik yürüyüşümüz var. Oraya hepinizi davet ediyorum. Hemşerileriniz olarak sizleri bekliyoruz." diye konuştu.

Bu yıl ki etkinliklere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanın katılacağını hatırlatan Toksoy, son olarak, şöyle dedi:

"Etkinliklere çok büyük bir talep var. Türkiye'nin her tarafından katılım olacak. Bugün Dağcılık Federasyonu Allahuekber'e 3 otobüsle çıktı. Türkiye'nin her tarafından akın var. Hükûmetimizin yaptığı bu yatırımlarla Sarıkamış'ı Çanakkale gibi yapacağız. Çanakkale nasıl ki şehitlerin batı kapısı ise Sarıkamış da şehitlerimizin doğu kapısı olacak. Allahuekber Dağı'ndan çarıkları, cesaretleri ve vatan sevgisi ile 90 bin şüheda şehit düşmüş. Onlara buradan Allah'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar. Şehitlerimiz için ne yapsak azdır. Tekrar hepinizi Sarıkamış'a davet ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu geceyi düzenleyen Sarıkamış Dernek Başkanı ve yönetimine çok teşekkür ediyorum."

YILDIRIM: SARIKAMIŞ'A İLK YATIRIMI ÇAMLI AİLESİ YAPTI

Geceyi sunan Dernek Genel Sekreteri Kazım Akbulak, Başkan Toksoy'un ardından KAI Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım'ı kürsüye davet etti. Akbulak, Erdoğan'ın son iki yıldır Kars, Ardahan ve Iğdır'ın tanıtım günlerini çok güzel yaptığını ifade ederek, "Her ne kadar kendileri Selim ilçesine bağlı ise de eskiden biliyorsunuz Selim Sarıkamış'ın nahiyesi idi. Onun için aslında Sayın Erdoğan da bu durumda Sarıkamışlı sayılır. Bu nedenle Sarıkamış'a ayrı bir önem veriyor ve bize çok büyük destekler

sağlıyor." dedi.

Konuşmasında merhum Fevzi Çamlı'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Yıldırım, "Yaşamı boyunca Türkiye'nin her tarafında yaşayan hemşerilerine hem maddi hem manevi destek sağladı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın, mekânı cennet olsun. Yakınlarına Allah'tan sabır diliyorum." ifadesini kullandı.

Başkan Yıldırım, geceye katılan davetlilerin arasında Çamlı Ailesi'ne mensup değerli üyelerin de bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Biz bir aileyiz. Çamlı Otel'le Sarıkamış'a ilk yatırımı rahmetli Fevzi Çamlı yapmıştır. Sayın belediye başkanımız da ifade ettiler. Sarıkamış'a yapılan yatırımlardan bahsetti. Allah iş adamlarımıza güç ve kuvvet versin. Aramızdan binlerce Fevzi Çamlı'nın çıkmasını istiyoruz. Karslılar bunu hak ediyor. Çok sayıda iş adamımız, siyasetçimiz ve bürokratımız var. Her anlamda ciddi bir potansiyele sahibiz. Bunu her fırsatta belirtiyorum. Kars, Ardahan ve Iğdır'da binlerce insana iş istihdamı sağlayacak olan bürokraside hak ettiğimiz noktada değiliz. Ama gelecekte bu mutlaka gerçekleşecektir. Federasyon olarak tüm hemşerilerimizin arkasında şimdiye kadar durduk, bundan sonra durmaya da devam edeceğiz. Son zamanlarda hemşerilerimizin bize verdiği destekten güç ve kuvvet alarak önemli işler yapmaya başladık. Federasyon ve dernekler güzel işler yapmak zorunda. Amaç ve tüzükleri çerçevesinde hareket ederlerse, örgütlü hareket ederlerse bulundukları illerde mutlaka ses getireceklerdir."

SARIKAMIŞ'IN BİR İNCİ, KIYMETİNİ BİLELİM

Birlik olunması halinde çok büyük işlerin yapılabileceğini dile getiren Erdoğan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bunu gördük. Başkent Ankara Meclisi kuruldu. Burada tüm illerin federasyon başkanları, milletvekilleri, bürokratlar ve iş adamları var. Allah nasip etti ve orada genel başkan yardımcılığı görevi verildi. Sayenizde bizi de orada onurlandırdılar. Onun için çok mutluyum. Sarıkamış bir inci. Alp’lerden önce Sarıkamış gelmekte. Çünkü dünyada kristal özelliği taşıyan iki tane kar var. Birisi Alpler de diğeri Sarıkamış'ta. Şöyle güneş ve birazcık ışık vurduğunda kristal gibi parlayan bir kar var Sarıkamış'ta. Bunun kıymetini bilmek zorundayız. Şu anda Sarıkamış'a çok ciddi yatırımlar yapılıyor. 350 trilyon civarında bir rakam söz konusu yapılan yatırımın miktarı olarak. Geç kalmış olan bu yatırım ancak 100. yıla nasip oldu. Ocak'ın 2'si ila 5'i arasında İnşallah Sarıkamış'ta olalım. Şehitlerimizin yaşadığı o şartları biraz olsun hissedelim. Federasyon olarak AB ve hibe konularından faydalanmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Eğer çıkartabilirsek bu fonlarımızı, bölgemize hayvancılık, süt ürünleri, ısı yalıtımı ile ilgili yatırımlar yapacağız. Şu anda 4 tane projemiz var bölge ile ilgili. İnşallah bunları hayata geçiririz. Sarıkamış'la birlikte Kars'ın da manevi yönü çok güçlü. Hasan Harakâni Hazretleri var. Hazreti Mevlana diyor ki, 'Benim size öğrettiklerim Hasan Harakâni'den aldıklarımdır.' Yunus Emre, Hacı Bayram Veli Hazretleri. Buna benzer kış turizmi, yayla turizmi, inanç turizmi, tarih turizmi, göl turizmimiz var. Allah bize her şeyi vermiş, bunların kıymetini bilmek zorundayız. Allah bu birlik ve beraberliği bozmasın. Birlik ve beraberlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Fevzi Çamlı abimiz, tüm şehitlerimiz ve geçmişlerimizin ruhu şad olsun. Hepsini şükran ve minnetle anıyorum. Allah'a emanet olun."

BAŞKAN TOKSOY’UN HALAY KEYFİ

Daha sonra Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, KAI Federasyonu Genel Başkanımız Erdoğan Yıldırım, Sarıkamış Tanıtma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Çetin Özba binlikte Geleneksel Kete kesimi yaptılar. Kete kesiminden sonra Yıldırım'a derneğe katkı ve desteğinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Gecedavul zurna eşliğinde halaylarla devam etti. Barın başına geçerek keyifli bir şekilde halayı sürdüren Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy davetlilerden bol bol alkış topladı.

Toksoy, gecede davetlilere dağıtılan ve “Sarıkamış Dramı”nın kapak konusu yapıldığı dildiği Düşünce ve Tarih dergisini çok beğendiğini ifade etti.

Yorumlar